Rekordowy budżet na 2018 rok!

10 stycznia 2018 15:11:49

Prawie 25 % budżetu gminy na inwestycje w 2018 roku - tak wysokiego budżetu inwestycyjnego w Oleśnie jeszcze nie było!
Radni Rady Miejskiej w Oleśnie przyjęli budżet Gminy Olesno na 2018 r. w którym na inwestycje przeznaczono prawie 20 mln zł.  To największa kwota na przestrzeni ostatnich lat. Realizować będziemy ważne inwestycje z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. 

Będą to wielomilionowe przedsięwzięcia drogowe - m.in. rozbudowa ul. Wygodzkiej łączącej tereny naszej aktywności gospodarczej z DK 11 wraz z budową ścieżki rowerowej przy ul. Lublinieckiej w Grodzisku. Gmina partycypować będzie także w dużych inwestycjach na drogach wojewódzkich np. przebudowie ul. Częstochowskiej z rondem na skrzyżowaniu z ul. Wygodzką i ul. Studnitza.

Rozpocznie się również rewitalizacja kolejnych obszarów naszego miasta m.in. długo oczekiwana modernizacja stadionu oraz promenady przy ul. Murka. Tylko te dwie inwestycje pochłoną około 10 mln zł. Przy tym zadaniu liczymy na duże (5 mln zł) wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. 

Należy też wspomnieć o programie niskiej emisji, w ramach którego powstanie centrum przesiadkowe obok dworca kolejowego, obejmujące parkingi dla samochodów i rowerów oraz nowe przystanki dla komunikacji autobusowej. W połowie roku rozpocznie się również termomodernizacja Domu Harcerza, a w okresie wakacyjnym także Przedszkola nr 4 w Oleśnie. 

W tym roku zakończy się remont Oleskiej Biblioteki Publicznej, gdzie po wykonaniu wewnątrz prac remontowo-budowalnych, czytelnie wyposażone zostaną w nowe meble i stanowiska komputerowe dla czytelników. Budynek biblioteki zostanie także ocieplony. 

W budżecie zabezpieczone zostały także środki na rozwój placówek oświatowych, w szczególności przedszkoli na terenach wiejskich. 

Dbamy o równomierny rozwój gminy, w związku z tym zaplanowano duże środki na realizację zadań w poszczególnych sołectwach Gminy Olesno.

Przystępujemy do prac koncepcyjnych związanych z modernizacją odkrytego kąpieliska przy ul. Kościuszki. 

Bardzo ważną dla Olesna inwestycją, choć nie wpisaną wprost do budżetu gminy będzie realizowana od 2018 r. przez gminną spółkę Oleskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjno - wodociągowej na terenie aglomeracji Olesno. Łączna kwota inwestycji szacowana jest na ponad 20 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków NFOŚiGW w wysokości prawie 63%. Ta strategiczna dla Olesna inwestycja umożliwi dalszy harmonijny rozwój miasta i gminy. Umowa na dofinansowanie inwestycji zostanie podpisana jeszcze w styczniu br.

PRZEGLĄD INWESTYCJI NA 2018 ROK

Infrastruktura drogowa i komunalna

- Rozbudowa skrzyżowania ul. Wygodzkiej z DK 11 ul. Lubliniecką w Grodzisku wraz z budową ścieżki rowerowej (otwarcie ofert 23.01.2018 r.)
- Budowa ścieżki rowerowej Grodzisko - Łomnica (na odcinku od końca istniejącej ścieżki w ciągu ul. Lublinieckiej do skrzyżowania z ul. Łukową) (otwarcie ofert 23.01.2018 r.)
- Budowa ścieżki rowerowej w Świerczu
- Budowa Centrum Przesiadkowego w Oleśnie 
- Przebudowa drogi dojazdowej do remizy OSP w Starym Oleśnie
- Przebudowa drogi dojazdowej do przysiółka Kierocie w Borkach Wielkich
- Partycypacja w kosztach budowy drogi rowerowej na trasie byłej linii kolejowej Olesno - Praszka
- Przebudowa ul. Krzywej w Łowoszowie
- Przebudowa ul. Piaskowej w Wojciechowie
- Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w obrębie Kolonia Świercze-Broniec
- Rozbudowa miejskiego oświetlenia

Pozostałe

- Termomodernizacja Domu Harcerza i Publicznego Przedszkola nr 4 w Oleśnie
- Rewitalizacja promenady przy ul. Murka (w tym budowa placu zabaw)
- Budowa siłowni zewnętrznej przy ul. Kilińskiego
- Przebudowa placu zabaw przy Oleskiej Bibliotece Publicznej
- Rewitalizacja Stadionu Miejskiego w Oleśnie, w tym obszaru przy stadionie
- Utworzenie Centrum Ochrony Różnorodności Biologicznej w Oleśnie (park miejski) - I etap
- Modernizacja Oleskiej Biblioteki Publicznej
- Remont strażnicy OSP Wachów
- Zakup samochodu pożarniczego dla OSP Bodzanowice

Kalendarz wydarzeń
lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Pytanie do burmistrza
" Chcesz zadać pytanie Burmistrzowi? Skorzystaj z formularza lub zapoznaj się z dotychczasową listą pytań i odpowiedzi "
Interwencje
Zauważyłeś zły stan nawierzchni dróg, nieporządek w miejscach publicznych, uszkodzenia mienia publicznego lub niefunkcjonujące oświetlenie?
Na skróty
Sonda
www.olesno.pl

Jak często odwiedzasz naszą stronę internetową?

  • codziennie
  • raz w tygodniu
  • kilka razy w miesiącu
  • sporadycznie