Strona główna >> Miasto i gmina >> Aktualności >> Niezwykły koncert z okazji Święta Niepodległości

Niezwykły koncert z okazji Święta Niepodległości

13 listopada 2017 09:06:17

W sobotę 11 listopada 2017 r., w godzinach popołudniowych, w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie, mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystym koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W podniosły klimat uroczystości wprowadził konferansjer Jacek Woleński, po czym na scenie ujrzeliśmy chór OLENSIS pod batutą Kariny Duch. Młodzieżowe Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie przygotowało montaż muzyczny „Wspomnienie" poświęcony znakomitemu tekściarzowi, piosenkarzowi i satyrykowi Wojciechowi Młynarskiemu, zmarłemu 15 marca tego roku. 

Wojciech Młynarski to autor ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych. Pisał dla największych polskich artystów, często także tłumaczył utwory, głównie z języka francuskiego.

Gwiazdą wieczoru była orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, z którą zagrał wybitny polski pianista Karol Radziwonowicz. Muzyczna uczta rozpoczęła się polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz". O kolejnych utworach bardzo ciekawie i z humorem opowiadał sam dyrygent Tomasz Radziwonowicz. Wspominał także o szczególnym wydarzeniu dla orkiestry, jakim było odtworzenie utworów Chopina w interpretacji Karola Radziwinowicza, w kosmosie na pokładzie wahadłowca Endeavour w 2010 r., a więc w 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora.
Dla oleskiej publiczności przygotowany został bardzo różnorodny repertuar. Poza koncertem fortepianowym f-moll op 21 Fryderyka Chopina w opracowaniu na same smyczki, wysłuchać mogliśmy walca Waldemara Kazaneckiego z "Nocy i dni", Kołysanki Krzysztofa Komedy ze słynnego filmu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary". 
Na zakończenie koncertu wykonano żywiołowy utwór Krzesimira Dębskiego skomponowany do filmu krótkometrażowego "Polski koń sportowy" (Country In E). Nie obyło się bez bisów. Publiczność nagrodziła gromkimi brawami występ orkiestry z nadzieją na kolejne spotkanie!
Na zakończenie obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości Burmistrz Sylwester Lewicki zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek do sali lustrzanej. 

GALERIA ZDJĘĆ

Kalendarz wydarzeń
czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Pytanie do burmistrza
" Chcesz zadać pytanie Burmistrzowi? Skorzystaj z formularza lub zapoznaj się z dotychczasową listą pytań i odpowiedzi "
Interwencje
Zauważyłeś zły stan nawierzchni dróg, nieporządek w miejscach publicznych, uszkodzenia mienia publicznego lub niefunkcjonujące oświetlenie?
Na skróty
Sonda
www.olesno.pl

Jak często odwiedzasz naszą stronę internetową?

  • codziennie
  • raz w tygodniu
  • kilka razy w miesiącu
  • sporadycznie