Strona główna >> Miasto i gmina >> Aktualności >> Kościół Św. Anny w Oleśnie ma szansę trafić na listę Pomników Historii

Kościół Św. Anny w Oleśnie ma szansę trafić na listę Pomników Historii

16 maja 2017 10:23:28

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.
Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu. 

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 70 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.  Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. 1

Wniosek wraz z obszernym uzasadnieniem o wpisanie Kościoła św. Anny w Oleśnie na listę Pomników Historii złożył, 15 maja br. ,  ks. Proboszcz Walter Lenart w gabinecie Wicewojewody Opolskiego Pani Wioletty Porowskiej w obecności Burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego. Inicjatorem złożenia wniosku jest Gmina Olesno.

Jak wyjaśniła Elżbieta Molak, uczestnicząca w spotkaniu, jednocześnie Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wniosek przejdzie ocenę formalną, następnie wraz z jej rekomendacją, zostanie przekazany do ministerstwa. Ocena przez ekspertów potrwa kilka miesięcy. Ksiądz proboszcz podkreślał jak wielkie znaczenie ma dla mieszkańców Gminy Olesno, gości i turystów wielowiekowa tradycja religijna i kulturowa sanktuarium  św. Anny w Oleśnie. 

Niepowtarzalna,  na skalę europejską, architektura XVI drewnianej „perły zaklętej wśród lasów" pretenduje do otrzymania tego wyróżnienia. Ksiądz proboszcz nie krył radości z szansy otrzymania przez kościół tego wyróżnienia, ponieważ w przyszłym roku przypada 500-lecie konsekracji świątyni. Kościół został poświęcony przez biskupa wrocławskiego Jana V Turzo w dniu 18. 04. 1518 r. Jak podkreślił proboszcz zwiększy to liczbę odwiedzających świątynię pielgrzymów i turystów.

Burmistrz zaznaczył, że to wspaniała okazja do promocji naszego miasta oraz  Ziemi Oleskiej, wzrostu rangi kościoła, która z pewnością wpłynie na zwiększenie zainteresowania tym unikatowym zabytkiem. Podkreślił, że wyróżnienie zostanie dobrze i mądrze wykorzystane. W przyszłym roku przypada  100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji lista Pomników Historii, ma zostać poszerzona do stu zabytków. Jesteśmy przekonani,  że kościół św. Anny z okazji dwóch, jakże znaczących jubileuszy otrzymał wyróżnienie w 2018 roku.          1-Narodowy Instytut  Dziedzicta
Kalendarz wydarzeń
kwiecień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Pytanie do burmistrza
" Chcesz zadać pytanie Burmistrzowi? Skorzystaj z formularza lub zapoznaj się z dotychczasową listą pytań i odpowiedzi "
Interwencje
Zauważyłeś zły stan nawierzchni dróg, nieporządek w miejscach publicznych, uszkodzenia mienia publicznego lub niefunkcjonujące oświetlenie?
Na skróty
Sonda
www.olesno.pl

Jak często odwiedzasz naszą stronę internetową?

  • codziennie
  • raz w tygodniu
  • kilka razy w miesiącu
  • sporadycznie