Strona główna >> Miasto i gmina >> Aktualności >> Burmistrz Olesna na "Święcie Donatorów" w Arnsbergu

Burmistrz Olesna na "Święcie Donatorów" w Arnsbergu

04 października 2017 14:27:36

W dzielnicach Arnsberga, Neheim i Hüsten, odbywa się doroczne święto Donatora - Donatorenfeier. Jest to tradycyjne święto darczyńców na część hrabiego Gotfryda IV, który to w 1368 roku przekazał miastu Neheim dużą powierzchnię lasu.
W zamian za to mieszkańcy miasta musieli modlić się za niego i jego żonę, odbywać spotkania towarzyskie i czcić dawcę, a las miał zapewnić wszystkim jego mieszkańcom stały dobrobyt. 
Z tej okazji uczniowie szkoły Gottfried- Schule odegrali scenki rodzajowe nawiązujące do tradycji podarowania lasu a jednocześnie sprawili, aby to na ich szkole skupić uwagę, przenosząc treści do czasów obecnych, poprzez sformułowanie trafnego porównania „Trzymamy się razem, jak kolorowy, mieszany las". Dzieci różnej narodowości wygłaszające podobną epikryzę, przekazały w formie zabawowej treści zjednoczonej Europy. 
W godzinach dopołudniowych, po zakończonym przedstawieniu, wszyscy obecni zostali obdarowani bułeczkami - Stütchenverteilung. Rozdawane one były, zgodnie z tradycją, przez mężczyzn zasiadających w Radzie Miasta. Wśród nich czynny udział brał Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, który zaproszony został na obchody święta Donatora i 25-lecia partnerstwa miast Olesno-Arnsberg. Tradycja obdarowywania jest wyjątkowo żywa w naszym partnerskim mieście: donatorzy, czyli przedsiębiorcy, firmy, banki oraz osoby prywatne wspierają wszelkiego rodzaju akcje społeczne, inicjatywy lokalne, przedszkola, szkoły i place zabaw oraz inwestycje miejskie, by zapewnić wszystkim jego mieszkańcom stały dobrobyt, jak chciał tego Graf Gottfried IV.
Uroczystościom przewodniczyła Zastępca Burmistrza Rosemarie Goldner. Po mszy dziękczynnej odbyło się uroczyste spotkanie władz miejskich, przedstawicieli kościoła, polityki, przedsiębiorców. Pani R. Goldner w swoim przemówieniu szczególnie serdecznie przywitała delegację z Polski z Burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim na czele. W swoim przemówieniu skupiła się na trzech płaszczyznach: na grono stałych gości biorących udział w uroczystościach, projekt marketingowy „Zaleta małej Ojczyzny-Sauerland", uroczystości na pamiątkę podarowania lasu miastu, w obliczu prawdopodobnego odkrycia szczątków w klasztorze Wedinghausen. 
Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, w swoim przemówieniu wygłoszonym w języku gospodarzy, zwrócił uwagę na kilka istotnych faktów dotyczących naszej współpracy oraz sytuacji gospodarczej naszego kraju. Dokonał również wpisu w Złotej Księdze Miasta Arnsberg. Po oficjalnej uroczystości, Burmistrz Olesna przeprowadził rozmowy z zaproszonymi gośćmi, m.in. z Panią Birgit Sippel - europosłanką, przedstawicielami władz miasta: Rosemarie Goldner i Ewaldem Hille - zastępcami burmistrza Arnsberga, Peterem Bannes - skarbnikiem Arsnberga, radnymi Rady Miasta Arnsberg, lokalnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami różnych organizacji i stowarzyszeń, Polakami mieszkającymi w naszym partnerskim mieście i okolicach.

Kalendarz wydarzeń
czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Pytanie do burmistrza
" Chcesz zadać pytanie Burmistrzowi? Skorzystaj z formularza lub zapoznaj się z dotychczasową listą pytań i odpowiedzi "
Interwencje
Zauważyłeś zły stan nawierzchni dróg, nieporządek w miejscach publicznych, uszkodzenia mienia publicznego lub niefunkcjonujące oświetlenie?
Na skróty
Sonda
www.olesno.pl

Jak często odwiedzasz naszą stronę internetową?

  • codziennie
  • raz w tygodniu
  • kilka razy w miesiącu
  • sporadycznie