Strona główna >> Miasto i gmina >> Aktualności >> "Rondo Solidarności Polsko-Węgierskiej" w Oleśnie

"Rondo Solidarności Polsko-Węgierskiej" w Oleśnie

05 października 2017 12:07:09

4 października 2017 r. nadaniem nazwy „Rondo Solidarności Polsko-Węgierskiej” rondu przy skrzyżowaniu ulic Dobrodzieńskiej i Kluczborskiej w Oleśnie, symbolicznie upamiętniona została wielowiekowa przyjaźń łączącą nasze narody.

W uroczystości udział wzięli m.in. Konsul Generalny Węgier w Krakowie Pani prof. dr hab. Adrienne Körmendy, delegacja z miasta partnerskiego Zalakaros na czele z Burmistrzem Panem Ferencem Novakiem, Dyrektor GDDKiA w Opolu dr Przemysław Maliszkiewicz oraz Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Pan Mirosław Sokołowski. 

Podczas spotkania Burmistrz Zalakaros podarował naszemu miastu tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Burmistrz Olesna  w swym wystąpieniu przypomniał, że zgodnie z postanowieniem parlamentów Polski i Wegier, rok 2016 nazwany był rokiem „Solidarności Polsko-Węgierskiej", obecnie zaś obchodzimy rok kultury węgierskiej w Polsce, jednak najistotniejsze dla nas, było zaakcentowanie partnerstwa Olesna z węgierskim miastem Zalakaros, z którym w 2018 roku będziemy świętować 10-lecie kontaktów.
Włodarze naszych miast zgodnie wspólnie podkreślali, że dzięki częstym kontaktom, wymianom młodzieży szkolnej, strażaków, seniorów, występów muzyków, mieszkańcy poznają się, dochodzi do wymiany doświadczeń i pomysłów, które są początkiem kolejnych wspólnych projektów. Taka bowiem jest idea partnerstwa, dzięki której buduje się solidarność i poczucie wspólnoty, które stanowi szczególną wartość. Nasze państwa wielokrotnie dawały wyraz wzajemnej przyjaźni, o czym wspomniała również Konsul Wegier, wyrażając swoje zadowolenie, że jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w Oleśnie, otrzymało nazwę „Solidarności Polsko-Węgierskiej", co daje nadzieję na to, że hasło to będzie aktualne w następnych pokoleniach.

Kalendarz wydarzeń
lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Pytanie do burmistrza
" Chcesz zadać pytanie Burmistrzowi? Skorzystaj z formularza lub zapoznaj się z dotychczasową listą pytań i odpowiedzi "
Interwencje
Zauważyłeś zły stan nawierzchni dróg, nieporządek w miejscach publicznych, uszkodzenia mienia publicznego lub niefunkcjonujące oświetlenie?
Na skróty
Sonda
www.olesno.pl

Jak często odwiedzasz naszą stronę internetową?

  • codziennie
  • raz w tygodniu
  • kilka razy w miesiącu
  • sporadycznie