Strona główna >> Miasto i gmina >> Aktualności >> „GimMat1 – i znów dasz radę” w Oleskiej Jedynce

„GimMat1 – i znów dasz radę” w Oleskiej Jedynce

29 stycznia 2018 11:22:12

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Oleśnie po raz drugi bierze udział w programie mPotęga.
Zamieszczamy relację szkoły z ich udziału w projekcie: 

Kolejny raz zostaliśmy wyróżnieni i otrzymaliśmy dofinansowanie naszego projektu w konkursie grantowym mBanku. Wiadomość ta została przyjęta przez uczniów z ogromnym entuzjazmem. Zaplanowaliśmy wiele ciekawych działań, w tym niektóre stanowią kontynuację działań zapoczątkowanych w zeszłym roku.
W ramach projektu matematycznego w naszej szkole odbyły się rozgrywki w grach planszowych, przygotowanych przez uczniów. Hol szkoły zamienił się w „Oleskie Kasyno". Planszówki to doskonały sposób na spędzanie czasu wspólnie z przyjaciółmi. To doskonały sposób, by rozwijać wiedzę i umiejętności. Pozwalają pozytywnie stymulować umysł. Uczą zasad uczciwości i fair play. Mają działanie terapeutyczne, pomagając wyzbyć się stresu. 
W październiku uczniowie mięli okazję wziąć w "Matematycznych Warsztatach Kulinarnych" zorganizowanych w szkolnej pracowni doradztwa zawodowego. Połączyli przyjemne z pożytecznym. Upiekli smaczną pizzę. Przygotowali produkty  w odpowiednich proporcjach. Obliczyli powierzchnię pizzy. Określili ile centymetrów kwadratowych przypada na jedną porcję. Wykorzystując program komputerowy "Tabele kalorii" obliczyli kaloryczność i wartość odżywczą poszczególnych składników, całej pizzy oraz 1 kawałka. Było miło i smacznie!!! Uczniowie mięli okazję po raz kolejny przekonać się, że matematyka jest wszędzie, także w kuchni i... wcale nie jest straszna.
W naszej szkole dzieje się wiele... Ostatnio uczestniczyliśmy w super zabawie, w turnieju „Matematyczni Milionerzy". W roli głównego prowadzącego wystąpił Piotr Zug. Nad pokazem multimedialnym i prezentacją pytań czuwały Karolina Trocha i Wiktoria Chęcińska oraz Roksana Kwapis i Zuzia Blukacz. Dziękujemy też chłopakom za „wsparcie" techniczne. Uczniowie rywalizowali w pięciu kategoriach: liczby naturalne, liczby wymierne, figury płaskie, figury przestrzenne i pytania różne. Największą popularnością cieszyła się kategoria pytania różne. Gra była bardzo wyrównana. Gracze dali z siebie wszystko!
I miejsce oraz nagrodę publiczności za stroje i prezentację grupy „Różowy Team" otrzymała klasa VIIa, II miejsce - klasa VIIb i III - VIIc. Kolejny raz pokazaliśmy, że matematyka wcale nie musi być nudna. Można się w nią „bawić w nieskończoność". Uczniowie wykazali się zaangażowaniem, umiejętnością współpracy w grupie. Nutka rywalizacji działa niezwykle motywująco. Przez cały czas trwania projektu uczniowie wykonywali plansze i foldery prezentujące wzory, twierdzenia i ciekawostki matematyczne. Uczniowie klas III zajęli się nagrywaniem
i umieszczaniem w internecie edukacyjnych filmików matematycznych. Stanowią one ciekawą bazę dydaktyczną. Uczniowie mogą się uczyć się z nich podstawowych konstrukcji geometrycznych. Redagują bloga matematycznego. Kontynuujemy także prowadzenie na facebooku grupy GIM1pomaga. Strona ta powstała, aby pomagać uczniom w zadaniach domowych, przygotowaniu do sprawdzianu. Również mogą korzystać z niej uczniowie, którzy chcą się nauczyć rozwiązywania zadań trudniejszych, poprzez rywalizację. 
Kolejnym etapem projektu był Turniej w budowaniu brył z klocków konstrukcyjnych Bamp. Bezkonkurencyjna w tym zadaniu okazała się klasa IIIc, chodź pozostałe też radziły sobie świetnie. Oprócz brył geometrycznych uczniowie stworzyli wiele ciekawych budowli, które mogliśmy podziwiać w holu szkoły.
Nagrodą za największe zaangażowanie w realizację i udział w projekcie „GimMat1 - i znów dasz radę" był wyjazd do Centrum Nauki Humanitarium we Wrocławiu. Za pomocą warsztatów, pokazów i eksperymentów nasi uczniowie mięli okazję przekonać się, że nauka to nie tylko książki, ale przede wszystkim cały otaczający ich świat. W Ogrodach Doświadczeń pokonali trzyetapową ścieżkę edukacyjną składającą się z interaktywnych eksponatów i multimediów. Zwiedzili wystawę „Odnawialne Źródła Energii". Mięli okazję przekonać się „Czy Archimedes był szalony?". Uczestniczyli w zajęciach przybliżających postać greckiego matematyka, filozofa i przyrodnika. Podczas zajęć poznali prawo Archimedesa i jego znaczenie w życiu codziennym, prezentując je na doświadczeniu tak zwanego modelu „nurka Kartezjusza". Obliczyli gęstość plasteliny, wykonując potrzebne do tego pomiary i obliczenia. Mogli sprawdzić swoje umiejętności w tunelu laserowym. Na własne oczy zobaczyli jak otoczenie wpływa na nasze zmysły i ...równowagę w „Obłędnym pokoju"
Potem udaliśmy się do Muzeum Gier i Komputerów minionej epoki. RetroGralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Największą „frajdą" było to, że można było zagrać w stare dobre gry bez żetonów i limitów. Było świetnie, tylko jak zwykle za krótko!
Projekt dofinansowała fundacja mBanku. Cieszył się on dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Pozwolił na przełamanie lęku przed nauką matematyki i pokazał, że matematyka w Oleskiej Jedynce, to nie tylko nudny szkolny przedmiot, wymagający uczenia się na pamięć trudnych wzorów i regułek, a przede wszystkim fascynująca wiedza, która pomaga nam w wielu sytuacjach życia codziennego.
Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Tekst: Joanna Adamska - nauczyciel matematyki w PSP Nr 1 w Oleśnie

 

Kalendarz wydarzeń
sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Pytanie do burmistrza
" Chcesz zadać pytanie Burmistrzowi? Skorzystaj z formularza lub zapoznaj się z dotychczasową listą pytań i odpowiedzi "
Interwencje
Zauważyłeś zły stan nawierzchni dróg, nieporządek w miejscach publicznych, uszkodzenia mienia publicznego lub niefunkcjonujące oświetlenie?
Na skróty
Sonda
www.olesno.pl

Jak często odwiedzasz naszą stronę internetową?

  • codziennie
  • raz w tygodniu
  • kilka razy w miesiącu
  • sporadycznie